Browser Cookies
This site uses cookies necessary to properly function. By closing this popup, clicking a link or continuing to browse otherwise, you agree to the use of cookies. View our policies.

2019/20

Summer Skate

August 17, 2018

SCNL, Paradise, NL
Results
Photo Gallery

2018/19

Summer Skate

Aug 18, 2018 

SCNL, CBS, NL
Results
Photo Gallery

Rebecca Pack Memorial Friendship Skate

Oct 20-21, 2018

Silver Jet SC, Gander, NL
Results
Photo Gallery

SCNL Sectional Championships

Nov 9-10, 2018

SCNL, Mount Pearl, NL
Results
Photo Gallery

Skate Canada Challenge

Nov 28-Dec 2, 2018

Skate Canada, Edmonton, AB
Results
Photo Gallery

Agnes Thistle STAR Invitational

Dec 1-2, 2018

Sparkling Blades SC, Grand Falls-Windsor, NL
Results
Photo Gallery

SCNL Eastern Divisionals

Jan 12-13, 2019

Mount Pearl-Paradise SC, Mount Pearl, NL
Results
Photo Gallery

Elizabeth Swan Memorial Synchro

Jan 26, 2019

Flying Blades SC, Clarenville, NL
Results


SCNL Provincial Skating Championships

Feb 15-17, 2019

Silver Jets SC, Gander, NL
Results

 

Canada Winter Games

Feb 23-March 3, 2019

Skate Canada, Red Deer, AB
Results


SCNL Synchronized Skating Championships

March 8-9, 2019

Silver Blades SC, Corner Brook, NL
Results

 

Avalon Region InterClub

March 17, 2019

Mount Pearl-Paradise Skating Club, Paradise, NL

 
SCNL STAR Challenge

March 23-24, 2019

Flying Blades SC, Clarenville, NL


Atlantic Canada Skating Championships

March 29-31, 2019

Atlantic Provinces, Halifax, NS
Results
Photo Gallery

2017/18


2018 Atlantic Canada Skating Championships

Apr 6-8, 2018

Juvenile (U14)
Jena Dyer, 10th

Pre-Juv (U13)
Skye Coffey, 1st

STAR 10
Hannah Poole, 5th
Catherine Power, 7th

STAR 9
Hannah Poole, 4th
Catherine Power, 11th

STAR 8
Brooke Andrews, 2nd
Brooke Coffey, 3rd

STAR 6
Alexa Pynn, 8th

STAR 5 (13+)
Chloe Seymour, 1st

STAR 5 (U13)
Syrai Fitzgerald, 2nd

2018 SCNL Synchronized Skating Championships

March 2-3, 2018

Beginner I, Skate to Standard
Beginner II, Skate to Standard
Elementary, 1st
Pre-Juvenile, 1st 
Juvenile, 1st
Pre-Novice, 2nd
Intermediate, 1st  
Adult I, 1st
Adult III, 3rd

Photo Gallery

2018 Skate Canada Synchronized Skating Championships

February 23-25, 2018

Intermediate, 10th

Photo Gallery

NL Winter Games

Feb 16-18, 2018

Juvenile
Jena Dyer, 3rd

Pre-Juvenile
Skye Coffey, 1st

STAR 10
Hannah Poole, 1st

STAR 8
Emily Thorne, 1st
Brooke Coffey, 3rd
Brooke Andrews, 4th

STAR 5 (13+)
Chloe Seymour, 1st
Emily Mahoney, 3rd

STAR 5 (U13)
Katelyn Maloney, 1st 
Syrai Fitzgerald, 2nd 

NL Provincial Championships

Feb 16-18, 2018

Novice
Hayley Dalton, 2nd

Juvenile
Jena Dyer, 6th

Pre-Juvenile
Skye Coffey, 4th

STAR 10
Hannah Poole, 1st
Catherine Power, 5th 

STAR 9
Hannah Poole, 3rd
Catherine Power, 6th

STAR 8
Brooke Andrews, 2nd
Brooke Coffey, 5th
Emily Thorne, 6th

STAR 7
Brooke Coffey, 8th
Brooke Andrews
Emily Thorne

STAR 6
Alexa Pynn, 2nd

STAR 5 (13+)
Chloe Seymour, 1st
Emily Mahoney
Anna Boland

STAR 5 (U13)
Syrai Fitzgerald, 1st
Katelyn Maloney
Claire Taylor

STAR 4 (U10)
Ava Spurrell 3rd
Sarah Kent, 7th
Ella Dawe

STAR 4 (U10 Boys)
Jonathan Flynn, 1st

SO3
Melanie Taylor, 1st

Silver Interpretive
Livi Allen, 5th

Bronze Interpretive
Anna Boland, 1st
Reyna Young, 7th

Bronze Creative
Anna Boland, 1st
Katelyn Maloney, 3rd
Livi Allen, 5th

Photo Gallery

Elizabeth Swan Memorial Synchronized Skating Event

February 3, 2018

Beginner I, Skate to Standard
Beginner II, Skate to Standard
Elementary, 1st
Pre-Juvenile, 1st 
Juvenile, 1st
Pre-Novice, 1st
Intermediate, 1st  
Adult I, 1st
Adult III, 1st

2018 Atlantic Synchro Championships

Janurary 27th, 2018

Pre-Novice, 1st
Intermediate, 1st   

Eastern Divisionals

Jan 20-21, 2018

Juvenile
Jena Dyer, 4th

Pre-Juvenile
Skye Coffey, 1st

STAR 10
Hannah Poole, 1st

STAR 9
Hannah Poole, 3rd
Catherine Power

STAR 8
Brooke Andrews, 2nd
Brooke Coffey, 3rd
Emily Thorne, 5th

STAR 7
Brooke Coffey, 3rd
Emily Thorne, 4th
Alexa Pynn, 6th
Brooke Andrews, 7th

STAR 6
Alexa Pynn, 4th
Chelsey Crane

STAR 5 (13+)
Chloe Seymour, 1st
Emily Mahoney, 3rd
Anna Boland, 4th
Livi Allen

STAR 5 (U13)
Syrai Fitzgerald, 2nd
Katelyn Maloney , 4th
Claire Taylor, 7th
Kayla Colbert

STAR 4 (13+)
Ashley Matthews, Madison Reynolds, Emily Craig, Grace Sparkes

STAR 4 (U13)
Rayne Andrews, 5th
Katie Ellis, Keira Fewer, Charlotte Stoyles, Jada Boland, Teagan Winter, Elizabeth Hollett, Sydney Boone, Mackenzie Butler, Breagh Smith, M`taya Bradford Gear, Madison Butler

STAR 4 (U10)
Ava Spurrell 1st
Sarah Kent, 4th
Ella Dawe, 5th

STAR 4 (U10 Boys)
Jonathan Flynn, 1st

SO3
Melanie Taylor, 1st

Silver Interpretive
Livi Allen, 5th

Bronze Interpretive
Anna Boland, 1st
Reyna Young, 7th

Bronze Creative
Anna Boland, 1st
Katelyn Maloney, 3rd
Livi Allen, 5th

Agnes Thistle Invitational

Nov 17-19, 2017

STAR 10
Hannah Poole, 4th
Catherine Power,7th

STAR 9
Amber Boutcher, 2nd
Hannah Poole, 6th
Catherine Power

STAR 8
Brooke Coffey, 2nd
Brooke Andrews, 4th
Emily Thorne

STAR 7
Brooke Coffey, 4th
Emily Thorne, 4th
Brooke Andrews, 8th
Alexa Pynn

STAR 6
Alexa Pynn, 4th
Chelsey Crane, 6th

STAR 5 (13+)
Emily Mahoney,1st
Chloe Seymour, 4th
Reyna Young, 7th

STAR 5 (U13)
Katelyn Maloney, 1st
Syrai Fitzgeral
Claire Taylor
Kayla Colbert

STAR 4 (13+)
Emily Craig, 5th,
Ashley Matthews, 7th
Hailey Lomand
Grace Sparkes
Madison Reynolds

STAR 4 (U13)
Rayne Andrews, 2nd
Katie Ellis, 4th
Jada Boland, 7th
Teagan Winter

STAR 4 (U10)
Ava Spurrell, 7th
Ella Dawe

STAR 3
M'taya Bradford-Gear, Charlotte Stoyles, Keira Fewer, Madison Butler, Mackenzie Butler, Adele Martin, Jonathan Flynn, Breagh Smith

STAR 2
Georgia Wong, Brea Squires, Ashton Hickey MacDonald, Christina Lewis, Avery Dalton, Jasmine Wicks, Jenna Hines, Ava Colbourne, Megan Colbert, Arabella Dyke

STAR 1
Grace Quilty, Miah King, Brian O'Brien, Ireland Murphy

Special Olympics Level 3 
Melanie Taylor, 1st

Bronze Creative Skills
Katelyn Maloney, 5th
Livi Allen, 6th

Bronze Interpretive
Anna Boland, 1st

Silver Interpretive
Livi Allen, 5th

Sectionals

Nov 10-11, 2017

Novice
Hayley Dalton, 2nd

Pre-Novice
Taylor Druken

Juvenile (U14)
Jena Dyer, 3rd 

Pre-Juvenile (U13)
Skye Coffey, 3rd

Special Olympics
Melanie Tayor, 1st

The Rebecca Pack Memorial Skate

Oct 21-22, 2017

The Rebecca Pack Memorial Award 2017 - Chloe Seymour

Novice
Hayley Dalton, 2nd

Pre-Novice
Taylor Druken, 5th

Juvenile (U14)
Jena Dyer, 1st

Pre-Juvenile (U13)
Skye Coffey, 1st

STAR 10
Hannah Poole, 3rd

STAR 9
Amber Boutcher, 2nd
Hannah Poole. 4th

STAR 8
Brooke Coffey, 1st
Brooke Andrews, 2nd
Emily Thorne, 3rd

STAR 7
Brooke Coffey,6th
Brooke Andrews, 8th
Emily Thorne

STAR 5 (U13)
Syrai Fitzgerald, 1st
Katelyn Maloney, 3rd
Claire Taylor, 8th
Kayla Colbert

STAR 5 (13+)
Chloe Seymour, 2nd
Anna Boland, 4th

STAR 4 (U13)
Jada Boland, 3rd
Rayne Andrews, 4th

STAR 3
Adele Martin, Charlotte Stoyles, Breagh Smith, M'taya Brandford-Gear, Jonathan Flynn

STAR 2
Avery Dalton

<top>

 

2016/17

 

2017 Atlantic Canada Skating Championships

April 7-19, 2017

Pre-Novice
• Hayley Dalton, 1st

Pre-Juvenile
• Skye Coffey, 10th

Gold
• Erin Maher ,13th

STAR 9
• Erin Maher,13th

STAR 8
• Hannah Poole, 3rd
• Emily Thorne, 10h

STAR 7
• Emily Thorne, 4th
• Hannah Poole, 5th
• Brooke Coffey, 9th

STAR 6
• Brooke Coffey, 1st
• Brooke Andrews, 9th

STAR 5 (Under 13)
• Alexa Pynn, 10th

2016 SCNL Synchronized Skating Championships

March 10-11, 2017

Beginner I, 6th
Beginner II, 2nd
Elementary, 1st
Juvenile, 2nd
Pre-Novice, 2nd
Intermediate, 1st
Adult III, 3rd

2017 SCNL Provincial Skating Championships

Feb 17-19, 2017

Pre-Novice
• Hayley Dalton 3rd

Juvenile
• Jena Dyer 6th

Pre-Juvenile
• Skye Coffey 4th

Special Olympics II
• Melanie Taylor 1st

Gold (Under 19)
• Lauren Woodruff 3rd
• Erin Maher 4th

Gold (Interpretative)
 • Erin Maher 4th

Gold (Creative Skills)
• Erin Maher 4th

Silver (Interpretative)
• Catherine Power 2nd
• Livi Allen 14th

Bronze (Interpretative)
• Anna Boland 4th 

STAR 10
• Taylor Druken 1st
• Catherine Power 6th

STAR 9
• Erin Maher 2nd
• Lauren Woodruff 3rd

STAR 8
• Hannah Poole 1st
• Emily Thorne 6th

STAR 7
• Hannah Poole 3rd
• Brooke Coffey 4th
• Emily Thorne 5th
• Brooke Andrews 11th

STAR 6
• Brooke Andrews 2nd
• Brooke Coffey 3rd
• Sarah Fagan 9th

STAR 5 (Under 13)
• Alexa Pynn 3rd

STAR 5 (13 and above)
• Emily Mahoney 7th
• Anna Boland 9th

STAR 4 (Under 13)
• Claire Taylor 2nd
• Syrai Fitzgerald 5th
• Katelyn Maloney 9th 

STAR 4 (Under 10)
• Jada Boland 4th

Elizabeth Swan Memorial Synchronized Skating Event

February 6, 2017

Beginner I, 3rd
Beginner II, 3rd
Elementary, 1st
Juvenile, 2nd
Pre-Novice, 1st
Intermediate, 2nd
Adult III, 3rd

Eastern Divisionals

Jan 22, 2017

STAR 6
• Brooke Coffey 2nd
• Brooke Andrews 5th
• Sarah Fagan 8th
• Chelsey Crane 14th

STAR 5 (Under 13)
• Alexa Pynn 2nd

STAR 5 (13 and above)
• Anna Boland 2nd
• Emily Mahoney 3rd
• Chloe Seymour 11th
• Reyna Young 15th

STAR 4 (Under 13)
• Syrai Fitzgerald 2nd
• Claire Taylor 4th
• Katelyn Maloney 5th
• Rayne Andrews 12th  
• Kayla Colbert 18 th
• Katie Ellis 23rd
• Grace Sparkes 38th

STAR 4 (13 and above)
• Ashley Matthews 16th
• Hailey Lomond 20th
• Livi Allen 10th

Agnes Thistle Invitational

November 26-27, 2016

Gold Women
• Erin Maher, 1st
• Lauren Woodruff, 2nd

STAR 10
• Taylor Druken, 1st
• Catherine Power, 5th

STAR 9
Lauren Woodruff, 1st
Erin Maher, 2nd

STAR 7
• Brooke Coffey, 3rd

STAR 6
• Brooke Coffey, 1st

Gold Interpretive
• Erin Maher, 1st

Silver Interpretive
• Catherine Power, 1st

Gold Creative Skating Skills
• Erin Maher, 1st

NL Sectionals

November 11-12, 2016

Novice Women
• Amber Boutcher, 3rd

Pre-Novice Women
• Hayley Dalton, 4th

Juvenile Women (Under 14)
• Jena Dyer, 4th

Pre-Juvenile Women (Under 13)
• Skye Coffey, 8th
• Emma Morgan, 16th

SO Level 2
• Melanie Taylor, 1st

2016 Rebecca Pack Friendship Skate

October 22-24, 2016

Novice Women
• Amber Boutcher, 3rd

Pre-Novice Women
• Hayley Dalton, 2nd

Juvenile Women (Under 14)
• Jena Dyer, 6th

Pre-Juvenile Women (Under 13)
• Skye Coffey, 2nd
• Emma Morgan, 4th

Gold
• Erin Maher, 3rd
• Lauren Woodruff, 2nd

Star 9
• Erin Maher, 2nd

Star 8
• Hannah Poole, 4th
• Emily Thorne, 5th

Star 7
 Hannah Poole, 2nd

Star 6
• Brooke Coffey, 1st
• Sarah Fagan, 9th

Star 5 (13 and above)
• Anna Boland, 18th
• Chloe Seymour, 20th

Star 5 (under 13)
• Alexa Pynn, 2nd

Star 4 (13 and above)
• Livi Allen, 9th

Star 4 (under 13)
• Syrai Fitzgerald, 1st
• Katelyn Maloney, 7th
• Claire Taylor, 12th

Star 4 (under 10
• Jada Boland, 7th

Star 3
• Ella Dawe
• Kayla Colbert
• Teagan Winter

Star 2
• Maggie Burton
• Sarah Kent

SO Level 2
• Melanie Taylor

<top>

 

2015/16

 

2016 SCNL Synchronized Skating Championships

March 11-12, 2016

Beginner II
• CBS Dazzles, 6th

Elementary
• CBS Snowflakes, 3rd 

Juvenile
• CBS Swizzlers, 2nd

2016 SCNL Provincial Skating Championships

February 26-18, 2016

Novice Women
• Amber Boutcher, 3rd 

Pre-Novice Women
• Hayley Dalton, 3rd

Pre-Juvenile Women (Under 13)
• Brooke Andrews, 7th

Junior Silver Women
• Haley Dawe, 1st

Senior Bronze Women
• Hannah Poole, 1st
• Emily Thorne, 6th
• Sarah Fagan, 12th

Gold Interpretive Women
• Amber Boutcher, 2nd

Bronze Interpretive Women
• Jodi Goulding, 11th

Special Olympics Level 2
• Melanie Taylor, 1st

STAR 4 (Under 13)
• Alexa Pynn, 13th
• Syrai Fitzgerald, 18th

STAR 4 (Under 10)
• Rayne Andrews, 9th  

Elizabeth Swan Memorial Synchronized Skating Event

February 6, 2016

Beginner II
• CBS Dazzles, 4th

Elementary
• CBS Snowflakes, 4th

Juvenile
• CBS Swizzlers, 4th

Eastern Divisionals

January 16-17, 2016

Senior Bronze
• Emily Thorne, 3rd
• Hannah Poole, 6th
• Sarah Fagan, 8th
• Alexandra Quinlan, 10th

Junior Silver
• Haley Dawe, 1st

Novice
• Amber Boutcher, 1st

Pre-Juvenile (Under 13)
• Brooke Andrews, 2nd

STAR 5 (Under 13)
• Anna Boland, 10th
• Emily Mahoney, 11th

STAR 5 (Over 13)
• Jodi Goulding, 21st

STAR 4 (Under 10)
• Rayne Andrews, 8th

STAR 4 (Under 13)
• Syrai Fitzgerald, 6th
• Alexa Pynn, 8th
• Claire Taylor, 13th
• Hailey Lomand, 19th

Gold Interpretive
• Amber Boutcher, 3rd

Bronze Interpretive
• Jodi Goulding, 3rd

Agnes Thistle Invitational

November 28-29, 2015

Junior Silver Women
• Hayley Dawe, 7th

Senior Bronze Women
• Emily Thorne, 4th
• Hannah Poole, 6th
• Alexandra Quinlan, 12th
• Sarah Fagan, 13th

STAR 5 (Under 13)
• Emily Mahoney, 4th
• Anna Boland, 6th

STAR 4 (Under 10)
• Rayne Andrews, 3rd

STAR 4 (Under 13)
• Alexia Pynn, 9th
• Syria Fitzgerald, 10th
• Claire Taylor, 17th
• Hailey Lomand, 21st

STAR 3
• Jada Boland
• Katie Ellis
• Katelyn Maloney
• Grace Sparkes
• Madison Reynolds

STAR 2
• Sarah Kent
• Keira Fewer
• Ella Dawe
• Sydney Boone
• Alyssa Ennis
• Teagan Winter
• Abbie Marshall
• MacKenzie Critch

STAR 1
• Ava Canning
• Madison Butler

Skate Canada NL Sectional Championships

November 6-7, 2015

Pre-Novice Women
• Hayley Dalton, 7th

Pre-Juvenile Women (Under 13)
• Brooke Andrews, 6th

Special Olympics Level II
• Melanie Taylor

Rebecca Pack Memorial Friendship Skate

October 24-25, 2015

Junior Silver Women
• Haley Dawe, 3rd

Senior Bronze Women
• Hannah Poole, 2nd
• Alexandra Quinlan, 5th
• Emily Thorne, 7th
• Sarah Fagan, 9th

Pre-Novice Women
• Hayley Dalton, 2nd

Pre-Juvenile Women (Under 13)
• Brooke Andrews, 5th

Special Olympics Level II
• Melanie Taylor

STAR5 Girls (Under 13)
• Anna Boland, 12th

STAR5 Girls (Under 19)
• Jodi Goulding, 12th

STAR4 Girls (Under 13)
• Emma Morgan, 4th
• Alexa Pynn, 13th

STAR3 Girls:
• Grace Sparkes
• Katie Ellis
• Syria Fitzgerald
• Katelyn Maloney
• Jada Boland

<top>

2014/15

 

2015 Atlantic Canada Skating Championships

March 27- 29, 2015

STAR 5 Girls (13 and over)
• Emily Thorne, Bronze
Hannah Poole, 5th

Pre-Juvenile Women (under 14)
• Haley Dawe, 9th

Juvenile Women (under 14)
• Haley Dalton, 7th

2015 SCNL Provincial Skating Championships

February 13 - 15, 2015

Allan R Davidson Award
(the most improved club)
• CBS Skating Club

STAR 4 Girls (under 13)
• Brook Andrews, 6th
• Emily Mahoney, 18th

STAR 5 Girls (under 13)
• Alexandra Quinlan, 10th

STAR 5 Girls (13 and over)
• Hannah Poole, 1st
• Emily Thorne, 3rd
• Sarah Fagan, 8th

Pre-Juvenile Women (under 14)
• Haley Dawe, 2nd

Juvenile Women (under 14)
• Haley Dalton, 1st

Silver Women (Creative Skating Skills)
• Chelsea Costello, 5th

Gold Women (Interpretive)
• Chelsea Costello, 4th

Special Olympics Level 2 Women
• Melanie Taylor, 1st

2015 SCNL Synchronized Skating Championships

February 6 - 7, 2015

Beginner I Synchro
• CBS Twizzlers, 4th

Elementary Synchro
• CBS Snowflakes, 1st

Pre-2015 Archives